Check&Design
1. hírlevél
2020-1-IT02-KA201-079985
Check&Design: Digitális műveltség és az együttműködő tanulás az iskolában
Erasmus+
Együttműködés az innováció és a jó gyakorlatok megosztásának érdekében
Stratégiai partnerség az iskolai oktatás területén
A pályázatról
A “Check & Design” pályázat célcsoportjai a felső középiskolás tanulók és tanáraik, célunk két kompetenciaterület fejlesztése: (i) az adatok és információk világában való eligazodás; (ii) digitális tartalmak létrehozása.
A pályázat Európa különböző részein élő pedagógusokat segít abban, hogy innovatív digitalis módszereket és pedagógiákat sajátítsanak el, melyek segítségével azonosíthatják az álhíreket, digitális oktatóanyagokat és eszközöket fejleszthetnek és átadhatják a módszereket a tanítványaiknak.
Az európai jelentések hangsúlyozták, hogy a középiskola felső osztályaiban tanulók 76%-a soha, vagy szinte soha nem vesz részt az iskolában programozásban vagy kódolásban, a lányok esetében az arány még ennél is rosszabb: több, mint 80%. A középiskolások többsége nem képes arra, hogy megítélje az online szövegek megbízhatóságát, megtaláljon bizonyos információkat és önállóan használja az Internetet.
A pedagógusok ugyanezzel a kihívással találkoznak, így kötelező számukra az élethosszig tartó tanulás és fejlődés az infokommunikációs eszközök tekintetében.
Nincs európai szintű együttműködés a digitális oktatás terén: nincs közös tanterv, kompetenciaterület és értékelési rendszer.
Mindezek mellett az online félretájékoztatás közvetlenül összefügg a digitális írástudással, médiaműveltséggel és az információk világában való eligazodás képességével.
A tevékenységek és az eredmények
A bevont pedagógusok képzésen vesznek részt, hogy megszerezzék a szükséges tudást az internetes álhírek beazonosításához, illetve a digitális tankönyvek létrehozásával egy együttműködő iskolai környezet kialakításához. A pedagógusok átadják a tudást a tanulóknak, akik tesztelni és értékelni fogják a módszert.
A kísérletek eredményeképpen nemzeti jelentések készülnek majd a partnerek által képviselt eurovárosokban tett erőfeszítésekről, valamint az elért eredményekről.
A projekt várható eredményei:
- Információs tudatosság MOOC kurzus pedagógusok és tanulók számára: nyitott oktatási segédanyagok, amelyek segítségével a tanulók tudatosabbá válnak az álhírek felismerésében, az információk forrásának megkeresésében, az információ terjedési folyamatának megismerésében. Az eszköz elérhető lesz csak digitális és hibrid formában is.
- digitális, együttműködést segítő oktató eszköztár a pedagógusok számára: módszertani, pedagógiai és értékelési rendszer, mely elősegíti az infokommunikációs eszközök használatát az együttműködő iskolai tanulásban, a helyi kísérletekben létrehozott digitális tankönyveket és virtuális tevékenységeket is bemutatnak.
iii. Európai Digitális Tanterv: javaslatokat teszünk egy innovatív, digitális tanterv létrehozására középiskolák számára.
Partnerek:
- Università Cattolica del Sacro Cuore (IT) – Coordinator
- Agrupamento de Escolas de Santo André Barreiro (PT)
- Archilabò Società Cooperativa Sociale (IT)
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (PL)
- IES Pirámide (ES)
- IIS L Einaudi (IT)
Legfrissebb híreink
A projektindító megbeszélést 2020. november 26-27-én tartottuk, a Covid-19 helyzet miatt virtuális platformon. A megbeszélés elején áttekintettük, milyen lépéseket tett az Európai Unió álhírek terjedésének megakadályozására 2015-től kezdődően, melyek az iskolai digitális oktatás európai szinten jelzett hiányosságai, foglalkoztunk a nemek közötti különbséggel és a középiskolák felső osztályainak az Európában betöltött szerepével.
Tisztáztuk a projekt céljait, a tervezett tevékenységeket és a célcsoportokat, valamint azt, hogy kiknek szánjuk a termékeinket.
Részletesen foglalkoztunk a pedagógusok közös képzésével, mely az egész Check&Design projektet megalapozza majd.
A következő lépések
A következő hónapokban a projekt három végtermékének első verzióját, valamint a középiskolák felsőbb osztályaiban tanulók digitális készségeinek értékelését fogják elkészíteni a partneriskolák.
A második projektmegbeszélést 2021-ben Budapesten fogjuk tartani. Ezen a kiemelt eseményen a partnerek közös erőfeszítéseire és a munka koordinálására fogunk fókuszálni európai és helyi szinteken.
A következő jelentős esemény a pedagógusok négynapos képzése lesz 2021. októberében, Barreiroban (Portugáliában). Ezen a rendezvényen megosztjuk a MOOC kurzus első verzióját, és a digitális tankönyvek létrehozására alkotott eszköztárat. A képzést követő hónapokban a részt vevő intézményekben elvégzik a helyi kísérleteket. A kísérletek során a projekt eléri a kedvezményezetteket (a középiskolai tanárokat és tanulókat) és a helyszínen vizsgálja a projekt végtermékeinek az innovatív oldalát, ezáltal javítja a célcsoportok és az érdekelt csoportok digitális műveltségét.
A Check&Design projekt eseményeit követheti iskolánk honlapján és Facebook oldalán:
https://www.facebook.com/kagbudapest
Az Európai Bizottság támogatása ezen kiadvány elkészítéséhez nem jelenti a tartalom jóváhagyását, amely kizárólag a szerzők álláspontját tükrözi, valamint a Bizottság nem tehető felelőssé ezen információk bárminemű felhasználásáért.